Występujące w okresie wiosny i lata burze oraz towarzyszące im wyładowania atmosferyczne są bardzo niebezpieczne dla urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Nasze urządzenia domowe, biurowe zasilane są prądem o napięciu 230-240 Voltów [V] a większość urządzeń elektronicznych jak komputery, routery, przełączniki (switche) oraz inne urządzenia elektroniczne zasilane są prądem o napięciu od kilku do kilkudziesięciu voltów.

Podczas burz występują przeskoki iskry (pioruny) o napięciu dochodzącym do kilkust milionów Voltów a generowany przy przeskoku iskry prąd osiąga średnią wartość 20 tysięcy Amperów [A].

Takie parametry przepływającego w powietrzu prądu są bardzo częstą przyczyną uszkodzeń urządzeń, w szczególności eletronicznych, które w trakcie występownia burz są podłaczone do elektrycznej sieci zasilającej, kablowej sieci informatycznej lub telewizyjnej. Uszkodzeniom ulegają zarówno urządzenia aktywne jak i te "logicznie" wyłączone (stand by).

  Aby zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzenia sprzętu eletronicznego należy wykonać poniższe czynności:

 

1. Wyłączyć urządzenie poprzez wyjęcie wtyczki zasilającej z gniazda prądowego.

2. Wyjąć kabel antenowy z odbiorników RTV, tunerów, nagrywarek video itp.

3. Wyjąć z gniazd kable doprowadzające internet do komputerów, routerów, urządzeń    SetTopBox  oraz innych urządzeń, również tych podłączonych do lokalnej sieci kablowej.

 

   Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek nasze urządzenia są niemal w 100% zabezpieczone i po przejściu burzy będą od razu sprawne i gotowe do pracy.

 

 

 

 

 


© 2004-2020 aero.net.pl sp. z o.o.